Bosna Hersek 3 Gece 4 Gün

Güncel tarih ve fiyat bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

NOT: Tur programlarımız tüm tarihler için aynı olmakla birlikte, uçuş saatine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Gün 1

(İSTANBUL-SARAYBOSNA)

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk veya Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Baş çarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti,ardından öğle yemeğimizi alacağımız Sac Börek restaurant’a gidiyoruz.Meşhur Boşnak Böreğinin ardından,Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Ferhadija caddesinde gezinti,Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,at meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme,Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından tadı dilden dile dolaşan Boşnak Köftesi ( Cevabi ) ziyafeti. Akşam yemeği bitiminde otelimize varış ve konaklama.

Gün 2

(Mostar – Pocitel – Blagaj)

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Bosna Hersek’in en meşhur şehri olan Mostar’a hareket ediyoruz .Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklaşık 2.5 saat sürecektir.İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (Konyitz) köprüsünü görme , daha sonra Neretva nehri kanarında kahve keyfi için mola veriyoruz .Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret.Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi.Öğle yemeğimizin ardından Mostar şehir merkezine hareket.Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri’ne Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır.Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve akşam yemeğimizi alacağımız dönüş yolumuzda bulunan Jablanica şehrine hareket ve Maksumic Restorant da meşhur kuzu çevirme yedikten sonra konaklamak için Saraybosna’daki otelimizde hareket ediyoruz Saraybosna’ya varış.Geceleme otelimizde.

Gün 3

SARAYBOSNA ( Travnik )

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyünü ziyaret, Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi’nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmed’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret ve ardından Öğle yemegi için mola veriyoruz.Öğle yemeği sonrası Göksu da lasva nehri kaynağı kıyısında alışveriş ve dinlenme için serbest zaman . Saraybosna şehrine gitmek için yola çıkıyoruz. Konaklayacağımız otele geçiyoruz.Akşam yemeği konaklayacağımız otelde açık büfedir.

Gün 4

SARAYBOSNA ( Savaş Tüneli – Vrele Bosna )

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz. Turumuz Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaretle başlıyor. Hüzünlü savaş tüneli videosunun ardından,Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynagi) gezinti ve serbest zaman.İsteyen misafirlerimiz Vrelo Bosna’da fayton turu yapabilirler, Tarihi Rimski köprüyü panoramik olarak goruyoruz, ardından alişveriş için Saraybosna’nin merkezi Basçarsiya hareket .Başçarsıda alisveris icin serbest zaman . Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve havalanına hareket check in işlemlerinin ardından bir başka turumuzda görüşmek dileğiyle vedalaşma.

Fiyata Dahil Olan Hizmetlerimiz

Türk Havayolları ile ekonomi sınıfı Saraybosna gidiş – dönüş uçak biletleri ve alan vergileri,
Saraybosna’da 3 gece 4 yıldız otelde oda kahvaltı konaklamalar
Öğle ve akşam yemekleri (Yemekler fiks menü olup ilk 1 içecek dahildir)
Havalimanı – Otel – Havalimanı Arası Transferler
Şehir konaklama vergisi ve sigortası
Programda belirtilen tüm şehir Gezileri
Müze ve Ören yeri giriş ücretleri (Tünel , Blagaj Tekkesi , Travnik Kalesi )
Türkçe Rehberlik Hizmeti,
Yurtdışı Çıkış Harcı
Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar
Otel ekstraları